Nibylandia

Kraina Pana Bocha

Wspomnienia

Ewolucyjne problemy

Posted on April 14, 2016 at 8:00 AM


Jeżeli by się tak mocniej zastanowić nad wysiadywaniem jaj, to sprawa naprawdę nie jest prosta. Wyobraźcie sobie siedzenie godzinami na niewielkiej przestrzeni, bardzo niewielkiej, w sumie jak fotel. Miesiąc, bo tyle trzeba grzać fotel, dzień i noc, niemal nieustannie. Jeżeli kiedyś ktoś leżał w szpitalu tydzień lub dwa na łóżku albo jak był chory to wie co to znaczy :) Nie bez przyczyny jaja kormoranów pojawiają się bardzo wcześnie. Ma to związek właśnie z długim wysiadywaniem i jeszcze dłuższym pozostaniem młodych w gnieździe. Ten okres może wynieść nawet 50 dni. To w zasadzie rekord w naszych, rodzimych gatunkach. Dlaczego tak długo pozostają na swoim fotelu?

Tutaj dochodzimy do bardzo ciekawego zagadnienia związanego z kormoranami. Zdjęcie wybrałem nie przypadkiem, widać na nim spektakularny ogon. Wyjątkowo duży jak na ptaka, nie bez przyczyny taki jest. To właśnie on odpowiada w dużej mierze za manewrowaniem pod wodą. Ryby jak wiecie poruszają się dość żwawo, na pewno nie jest łatwo upolować zdobycz z zapasem powietrza na 30-40 sekund. Ogon jest sterem i żeby był efektywny, musi być duży. Do tego dochodzą relatywnie małe skrzydła. W wodzie są złożone, żeby kształt był bardziej hydrodynamiczny, duże skrzydła przeszkadzają, dlatego kormorany wykształciły, małe, wąskie powierzchnie. Takie skrzydła doskonale dopasowują się do kształtu tułowia i nie przeszkadzają pod wodą. Mają jednak wadę. Mała powierzchnia nośna. Dlatego właśnie kormoran tak często uderza skrzydłami w powietrzu, żeby utrzymać tempo i kierunek lotu. Takie skrzydła to też duże wyzwanie przy starcie z wody. Nie da się wzbić z miejsca, konieczny jest rozbieg po wodzie, żeby nabrać prędkości, z reguły takie starty odbywają się pod wiatr, żeby dodatkowo zwiększyć pęd przepływającego powietrza.

Wszystko w tym momencie zaczyna układać się w całość. Mamy doskonale przygotowanego ptaka do polowanie pod wodą, do nurkowania. Małe skrzydła, które zapewniają doskonały kształt i duży ogon do raptownych zmian kierunku. Tym samym bardzo trudno się lata i startuje, dlatego właśnie młode potrzebują tak dużo czasu, żeby się obyć ze swoim ewolucyjnym wyposażeniem. Prawda, że logiczne? :)

Categories: None

Ostatnie filmy

1739 views - 1 comment
1750 views - 0 comments
2082 views - 0 comments
2526 views - 0 comments