Nibylandia

Kraina Pana Bocha

Wspomnienia

Czulosci moc

Posted on March 30, 2016 at 7:45 AM


Wczesnym świtem, zanim jeszcze pojawi się słońce, w towarzystwie łuny zaledwie, jeden z pary rusza na łowy. W moim przypadku tym pierwszym w kolejce do posiłku okazał się samiec. Samo gniazdo od momentu toków stanowi główne centrum życia tych ptaków. To w jego pobliżu ptaki spędzają noc i do niego wracają z łowów. To właśnie gniazdo będzie miejscem tokowania, czułości i kopulacji, to tutaj zachodzą interakcje między parą, zarówno te dobre jak i złe.

Powrót samca po dość długim czasie, został przywitany przez Nią niesamowitym cyklem odrzucania głowy i potężną serią gardłowych dźwięków z obu stron. Początkowo On usiadł w pobliżu na gałęzi, by po chwili, chyba ciesząc oko radością jaką jej sprawił, przesiąść się na gniazdo. Teraz zaczęła się prawdziwa czułość, muskanie dziobami, otulanie szyją, ptaki zdawały się wręcz promieniować. Nie widziały się raptem półtorej godziny i taka zażyłość. Widziałem też podarunki w postaci piórek, czy kawałków gałązek. Trzeba tutaj nadmienić, że jaja wysiadują zarówno samiec jak i samica, zmieniają się i opiekują razem. Co ciekawe, w różnym zaangażowaniu w zależności od pary. Znaczy się mają swoje osobowości i charaktery.

Z reguły oba kormorany nie siedzą zbyt długo w gnieździe jednocześnie. Jeden wysiaduje, drugi po pewnym cyklu czułości towarzyszy na gałęzi obok, oczywiście w przerwach między polowaniem. Jedna para była wyjątkowa. Przez ponad cztery godziny siedzieli razem w gnieździe, pieszcząc się i kopulując co jakiś czas, potem następowała przerwa, odpoczynek i od nowa. Niesamowity indywidualizm wśród przesiadujących w koloni, zarezerwowany przecież dla Homo Sapiens.

Categories: None

Ostatnie filmy

1712 views - 1 comment
1730 views - 0 comments
2057 views - 0 comments
2501 views - 0 comments