Nibylandia

Kraina Pana Bocha

Wspomnienia

Najdostojniejsze

Posted on February 11, 2016 at 3:20 PM


Czaple białe to naprawdę dostojne stworzenia, wyglądają dumnie, wzbudzają podziw i respekt, o ile oczywiście nie przyjmą jakiejś pokrzywionej pozy, powyginanej szyi albo innej akrobatycznej figury. Kiedy jednak kroczą, robią to z pełną klasą.

Ostatnie dni zimy spędziłem właśnie z nimi (tej pogodowej, nie kalendarzowej). Podchodziły nadzwyczaj blisko, uratował mnie mój niezawodny zoom i na dwustu milimetrach, idealnie zmieściły się w obrazku. Trzeba tu jednak powiedzieć, że podobne, bliskie spotkania nie są zbyt częste. Czapla biała czy też siwa, ma nad wyraz bystry wzrok i jest niesamowicie płochliwa. Wystarczy jej jeden dziwny ruch lub dźwięk i koniec ze zdjęciem. Czy to migawka, czy wypuszczona źle para z ust, czy dźwięk rzepu z odpinanej torby. Wszystko, co nie pasuje zbytnio do zwyczajowych zachowań środowiska wystarcza, żeby zmieniła rewir.

Zaobserwowałem, że w tym względzie różnią się od siebie same czaple. Szczególnie młode osobniki pozwalają na więcej, podchodzą odważniej i dają się zdecydowanie łatwiej fotografować. Przypadki, że grupa czapli podejdzie na sześć, może osiem metrów, to już co innego. Tym razem się udało.


Categories: None

Ostatnie filmy

1587 views - 1 comment
1621 views - 0 comments
1962 views - 0 comments
2389 views - 0 comments